poniedziałek, 15 lipca 2013

Czy to jeszcze pamiętasz?

Nie wiem, jak wiele osób jeszcze pamięta, że to ja wymyśliłam i zorganizowałam pierwsze 7 wydań Konkursu Recytatorskiego w Gniewkówcu oraz Powiatowo-Regionalny Konkurs Recytatorski "Kujawy, Kujawy, Ty stara Ziemico", którego odbyło się 9 edycji. Jeśli wejdziecie na stronę Gimnazjum w Złotnikach, nie znajdziecie tam śladu po mojej działalności, nic, jakby nigdy nie istniały gazety szkolno-środowiskowe czy grupy teatralne.
To również jeden z powodów, dla których założyłam bloga. I tak ze smutnego zapomnienia powstała radość pisania i wstawiania.
Poniżej artykuł, który w 2005 zamieściłam na inowrocławskim portalu. Już kiedyś wstawiłam go w innym miejscu, ale szybko zdjęłam, bo ewidentnie niektórych raził w oczy. Tu jest jego miejsce:)

Na złotnicką nutę...
Dnia 11 czerwca bieżącego roku o godzinie 10.00 rozpoczęła się VI już edycja Powiatowo-Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Kujawy, Kujawy, ty stara ziemico”.

Miała ona, jak zwykle, miejsce w Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich. Ten coroczny konkurs jest przeznaczony dla tych uczniów gimnazjów, a także szkół średnich z Inowrocławia i okolic oraz zaproszonych gości spoza regionu, którzy są miłośnikami trudnej sztuki recytacji. Ma on na celu przede wszystkim popularyzowanie wśród młodzieży kujawskiej poezji i prozy ludowej, poezji i prozy pisanej przez twórców dawnych i współczesnych, żyjących na terenie Kujaw lub też piszących o Kujawach.

Uczestnicy konkursu byli zobowiązani do przygotowania do recytacji jednego utworu (wiersza lub prozy) – wybranego zgodnie z powyższymi uwagami oraz drugiego utworu (wiersza lub prozy) o tematyce dowolnej z literatury polskiej lub światowej. Łączny czas jednej prezentacji wynosił około 5 minut.
Ostatecznie w konkursie wzięło udział 19 recytatorów z Gimnazjum nr 1 i 2 w Inowrocławiu, Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy, Gimnazjum w Pakości, Nowej Wsi Wielkiej oraz ze Złotnik Kujawskich. Ponadto wiersze i prozę recytowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Mątwach, a także ze złotnickiego Stowarzyszenia „Równe Szanse” (w sumie 9 placówek). Zaprezentowali oni m.in. utwory Jana Kasprowicza, Franciszka Becińskiego, Elżbiety Nowosielskiej, Grzegorza Marii Pozimki, a także felietony Henryka Lewickiego „Na kujawską nutę”.
Konkurs prowadziły i gośćmi oraz uczestnikami konkursu zajmowały się uczennice Gimnazjum w Złotnikach: Ala Cybulska, Joasia Mastalerz, Kasia Osińska i Kasia Walczak.
Po powitaniu zebranych przez Dyrektora Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich – Pana Witolda Cybulskiego, na dobry początek wystąpił gość – Łukasz Wątka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Inowrocławiu, który jest laureatem I i II Konkursu Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez toruński teatr „Baj Pomorski”, gdzie zdobył rok temu I miejsce, a w bieżącym – II. Przedstawił on fragment „Księgi urwisów” Edmunda Niziurskiego.
Zebrani mogli również obejrzeć dla relaksu krótką scenkę kabaretową pt. „Robert i Julia” w wykonaniu młodych artystów z zespołu teatralnego „Od Nowa” – Kasi Eliasz i Wojtka Giersza.
Recytacjom i popisom teatralnym przysłuchiwał się oraz przyglądała z uwagą wójt złotnickiej gminy – Pan Henryk Styrna.
Na podsumowanie natomiast organizatorzy zaprosili Pana Henryka Lewickiego, który w ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy redaktorskiej, związkach z Kujawami, a także zaprezentował własne felietony. Spotkanie okazało się bardzo interesujące. Nie zabrakło również chętnych do zakupu książki Pana Henryka i przede wszystkim do zdobycia autografu Mistrza.

W końcu jury konkursowe w składzie: instruktor teatralny – Pan Andrzej Antczak, przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu – Pani Aleksandra Szubarga, Kierownik Wydziału Oświaty Gminy Złotniki Kujawskie – Pani Maria Twarowska oraz nauczycielka Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu – Pani Danuta Talaczyńska po wysłuchaniu wszystkich recytacji postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce – Katarzyna Dąbrowska z II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu,
II miejsce – Krystian Bochat z Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu,
III miejsce – Anna Tuszyńska z Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu.
Ponadto komisja wyróżniła:
- Ewelinę Piotrowską z Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu,
- Joannę Swidurską z Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich.
Opiekunami laureatów są następujące nauczycielki: Danuta Łazur, Mirosława Cieślarek, Maria Kaiser, Edyta Jasnowska i Małgorzata Małecka.

Cała impreza mogła odbyć się tylko dzięki hojnym i stałym darczyńcom, do których należą: Pani Krystyna Gawron-Fiedorow, Pani Zofia Sobocińska, Państwo Rybka, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu, Wydział Oświaty Gminy Złotniki Kujawskie wraz z Wójtem – Panem Henrykiem Styrną. Ufundowali oni atrakcyjne nagrody, m.in. aparat fotograficzny marki „Kodak”, pióra i długopisy, słowniki oraz albumy, a także poczęstunek: smaczne drożdżówki, napoje, ciastka i cukierki.
Organizatorzy wszystkim są bardzo wdzięczni i powtarzają za starożytnymi Grekami: „Dobrych ludzi nikt nie zapomina.”
Przez sześć lat ustaliła już się stała ekipa nauczycieli, którzy zajmują się organizacją całości. Są to panie: Halina Budner, Małgorzata Małecka, Krystyna Michalak i Wioletta Zielińska.
Wszystkich chętnych zapraszamy za rok i obiecujemy jeszcze więcej atrakcji.

 
 
 
 
 
Autor: M.M.M., Aleksander Rybka - Dodano: 15.06.2005, 11:52

Link do źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz