Do drażliwego tematu śmieci oraz ich wywozu powrócę jeszcze jutro, a zapewne nie będzie to raz ostatni. Dzisiaj natomiast chciałabym polecić artykuł Pani Basi Gawrońskiej na temat historii Helenowa. Jego fragment znajdziecie poniżej.
Ponadto na 6. stronie lipcowej "Gminy w obiektywie" można poczytać również informacje na temat przetargu na wywóz nieczystości z terenu naszej gminy oraz refleksje Pani Gawrońskiej na temat pierwszych dni działania nowej ustawy "śmieciowej".
Zachęcam do lektury.HELENOWO W HISTORII
Na początku XX wieku na terenie wsi odnaleziono ślady prawdopodobnie średniowiecznego grodziska stożkowego z rowem. Znajdowały się tam resztki broni.
Wieś powstała w roku 1838 jako folwark wydzielony z posiadłości Tuczno. Pierwotna nazwa wsi brzmiała Leonowo na cześć Leona Czaykowskiego. W tym czasie majątkiem administrował Józef Czaykowski w imieniu nieletniego spadkobiercy, syna Leona Czaykowskiego. W 1851 r. za zgodą rejencji bydgoskiej J. Czaykowski zmienił nazwę folwarku na Helenowo od imienia swojej żony Heleny z Dulicz-Kolankiewiczów. W tym czasie w folwarku mieszkały 43 osoby w 2 domostwach. W 1872 r. cały majątek Tuczno odziedziczyła córka Leona Czaykowskiego – Tekla, która wyszła za mąż za Józefa Sas-Wichlińskiego, a Helenowo w 1898 r. objął ich syn Włodzimierz Wichliński. Folwark obejmował wtedy 184 morgi użytków rolnych, a w 3 domostwach mieszkało 66 mieszkańców. Mieszkał tam również 1 chałupnik i 1 fornal. Ciekawostką przypadającą na okres roku około 1903 jest powstanie na terenie majątku dużej i nowoczesnej suszarni warzyw.
(...)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz