poniedziałek, 8 lipca 2013

Kilka faktów na temat osób z niepełnosprawnością...

Od dziecka żywię zgubną skłonność do kwiatów. (fot. P.Cz.)

Niepełnosprawni na świecie

Specjaliści szacują, że na świecie żyje ponad 500 milionów osób niepełnosprawnych, czyli około 10% całej ludzkości!!! W krajach Europy Zachodniej oraz w Polsce wskaźnik ten przekracza aktualnie 14% i ma tendencję rosnącą (sama się do tego przyczyniłam).
Osoby z  niepełnosprawnością zatem stanowią znaczącą część społeczności każdego kraju. Można uznać więc, iż niepełnosprawność jest jednym z głównych problemów społecznych rozwiniętych krajów współczesnego świata.
Niepełnosprawność pociąga za sobą wiele konsekwencji i związanych z nimi problemów dla człowieka, poczynając od medycznych, psychologicznych, społecznych, a kończąc na zawodowych. Z powodu niepełnosprawności warunki życia osoby z niepełnosprawnością ulegają zwykle pogorszeniu na skutek izolacji i dyskryminacji tejże, dotyczy to równie zatrudnienia.

Niepełnosprawni w Polsce

Czy wiecie, że w Polsce jest ponad 4.5 mln osób niepełnosprawnych? 2.5 mln inwalidów należy do dawnej I i II grupy, czyli mają wysoki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (ja mam znaczny). Z myślą o takich właśnie osobach stworzono konstrukcję "Zakładu Pracy Chronionej", który otrzymał od państwa przywileje podatkowe po to, by zachęcić pracodawców do zatrudniania inwalidów. Z tej zachęty skorzystało około 4 tys. przedsiębiorców, którzy już uzyskali status ZPCh.
W połowie 2000 roku w Polsce pracę wykonywało 644 tys. osób niepełnosprawnych, w tym 544 tys. osób w wieku produkcyjnym. Najliczniejszą grupę stanowiły wtedy osoby w wieku 45-54 lata, a ponad 76% pracujących miało co najmniej 45 lat. Wiek zatem nie ułatwia im zachowania dotychczasowej pozycji na rynku pracy. Przeważająca część osób niepełnosprawnych, która pracuje, stanowili mężczyźni (ponad 62%) oraz mieszkańcy miast (około 53%). Około 100 tys. osób niepełnosprawnych wykonywało pracę, nie będąc w wieku aktywności zawodowej!

Na podstawie artykułu: Romana Szuszkiewicza

1 komentarz:

  1. Gratulacje Pani Małgosiu ciekawego artykułu w tak ważnym a zarazem trudniejszym temacie jaka jest właśnie niepełnosprawność, która w życiu mnie też dotknęła. Ja mam umiarkowany stopień niepełnosprawnośc. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń