piątek, 22 lutego 2013

Kto zostanie?

Takie cuda tylko w Polsce... (fot. M.M.M.)


Oto jest pytanie... W styczniowym wydaniu "Obiektywu" w 2008 roku zadał je młodym ludziom Błażej Kuczyński. A wiedział, o czym mówi, gdyż i jego problem emigracji dotknął w dzieciństwie, kiedy to ojciec rodziny musiał wędrować po świecie "za chlebem".
Zachęcam do lektury i do dzielenia się refleksami, a studenta Błażeja pozdrawiam serdecznie:)))

Kto zostanie?
Aby dowiedzieć się nieco więcej o tym jakie plany na przyszłość ma nasza polska młodzież, postanowiłem przeprowadzić sondę w gimnazjum, do którego uczęszczam.
Pytanie nr 1 brzmiało: Czy masz zamiar wyjechać w przyszłości do pracy za granicę?
29% ankietowanych odpowiedziała, że tak. Blisko 18% myśli, że raczej wyjedzie. Tylko 17%  uważa, że nie wyjedzie, a 25% raczej nie wyjedzie. Reszta, czyli 11% respondentów nadal zastanawia się nad tym problemem.
Pytanie nr 2: Dlaczego wyjedziesz?
43% - Bo za granicą więcej się zarabia.
21%- Po to by mieć „lepszy start”, gdy powrócę do kraju.
20% - Bo w Polsce mi się nie podoba.
16% - Ponieważ z Polską nie wiążę żadnych planów na przyszłość.
Pytanie nr 3: Czy powrócisz do kraju?
68% - Tak.
18% - Nie wiem.
14% - Nie.
***
         Myślę, że powyższa ankieta wiele nam wyjaśnia. Po prostu ludziom nie chce się pracować „za marne grosze”. Są skłonni do zostawienia kraju i powrotu do niego po kilku miesiącach czy latach. Sam już nawet rozważałem możliwość wyjazdu za granicę do pracy, gdy tylko dorosnę... Pewnie wyjadę, ale tylko po to, by w krótszym czasie zarobić wystarczającą sumę pieniędzy na dalsze kształcenie w naszym kraju, mam tu na myśli studia.
         Mówiłem o rozłąkach, ale jest mnóstwo rodzin, które w całości wyprowadzają się z Polski. Bywa tak, że już nie wracają do swojej ojczyzny. Na ogół wiedzie im się tam lepiej niż tu. A dlaczego? Dlatego że w naszym kraju wszystko drożeje, natomiast pensje nie wzrastają. Najgorzej mają ci, którzy są bezrobotni, wtedy bardzo ciężko jest im „wiązać koniec z końcem”. Jeśli osoby takie otrzymują zza granicy oferty pracy, wtedy wszystko jest oczywiste. Zamieszkują za granicą i już nie martwią się o swoją przyszłość. 
Uważam, że to są główne przyczyny emigracji Polaków do innych krajów. Jednak niektórym w Polsce wiedzie się bardzo dobrze, a mimo to przeprowadzają się, bo traktują takie przeprowadzki jako przygodę, coś nowego, innego, ciekawego.
         Obecnie w kraju zaczyna brakować rąk do pracy. Strajki w szpitalach (i nie tylko) są już prawie codziennością. Warto więc się zastanowić, co będzie z Polską, jeżeli ludzie będą nadal tak masowo z niej wyjeżdżać...

Błażej Kuczyński z III c

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz