piątek, 23 listopada 2012

Nasze środowisko naturalne zależy od nas...

Wspomnienie lata (fot. M.M.M.)
Każdy chyba lubi piękne widoki, świeży zapach kwietnych pół i łąk, żywiczne powietrze lasu, ale nie każdy dba o środowisko. Gdyby tak było, rowy melioracyjne w Złotnikach nie byłyby pozatykane śmieciami, a wieczorami nie cuchnęło by aż do zemdlenia...
Zapraszam do lektury poniższego artykułu, który dla "Obiektywu" (Szkolno-Środowiskowego Miesięcznika Informacyjnego Gimnazjum im. Karola Urbańskiego, który ukazywał się do 2008 roku) zredagowała Agnieszka Wiktorowicz, niegdyś uczennica SP w Gniewkówcu oraz złotnicka gimnazjalistka, dziś stateczna mama Filipka, a także studentka administracji.
Autorkę serdecznie pozdrawiam, a Was zapraszam do lektury:)))

***
Jak dbamy o przyrodę?

   Walka o ochronę przyrody  jest niezwykle trudna. Często jest tak dlatego, że przeciwnikiem w niej są potężne, bogate korporacje.
 Okazuje się także, że głównym winowajcą dewastacji przyrody jest społeczeństwo konsumpcyjne.
  Musimy sobie zatem uświadomić, że każdy obywatel kraju rozwiniętego gospodarczo powinien przyjąć na siebie część odpowiedzialności za zanieczyszczone obszary.
  Niektórzy obrońcy przyrody są przekonani, że sytuacja jest na tyle poważna, iż niezbędne są natychmiastowe, radykalne działania - fundamentalne zmiany nastawienia społeczeństw do konsumpcji. Według nich najbardziej szkodliwe jest przekonanie, że życie musi być coraz łatwiejsze i przyjemniejsze.
  Aby chronić przyrodę, trzeba ponieść jakieś wyrzeczenia. Ale kto zrezygnowałby na przykład z samochodu, aby chronić atmosferę ziemską? Odpowiedź  jest prosta: nikt  lub pojedyncze osoby.
  Bojownicy ruchów ekologicznych starają się uświadomić członkom bogatych społeczeństw, jakie konsekwencje  ich styl życia przynosi krajom biednym i środowisku naturalnemu.
  Większość jest przekonana, że aby przyczynić się do ochrony przyrody, wystarczy od czasu do czasu wziąć udział w jakiejś mniej lub bardziej spektakularnej akcji w rodzaju „Sprzątania Ziemi” bądź  wpłacić kwotę na rzecz jednego z funduszy ochrony środowiska. Na szczęście stopniowo uczymy się, w jaki sposób, nie zmieniając drastycznie naszych przyzwyczajeń, coraz lepiej chronić środowisko naturalne.
  Działania mające na celu ochronę środowiska przebiegają na wielu poziomach i przybierają najróżniejsze formy. Na przykład już w szkole dzieci  biorą udział w akcjach zbierania makulatury czy sprzątania lasu. Do działań na poziomie globalnym można zaliczyć także międzynarodowe konferencje.
  Liczy się każde działanie czy na małą, czy na wielką skalę, jeśli tylko dzięki niemu udaje się uratować od zagłady choćby niewielką część środowiska naturalnego.
  Wprawdzie już społeczeństwa pierwotne korzystały z zasobów przyrody, jednak skala zniszczeń była tak niewielka, że natura własnymi siłami mogła przywrócić naturalną równowagę.
  Chcąc coś zrobić dla naszej planety, należy zacząć od własnego domu. Istotne jest też, by już od najmłodszych lat rozbudzać świadomość ekologiczną.
  Aby przyczynić się do ratowania środowiska naturalnego, można przyłączyć się do jednego ze stowarzyszeń ekologicznych. Grupy te działają często na skalę lokalną. Czasem ich działania polegają na uporządkowaniu starego, zarośniętego stawu, innym razem na oczyszczeniu okolicy ze śmieci.
  Inną formą działalności grup ekologów są różne formy protestu przeciwko zagrożeniom naturalnego środowiska. Czasami dotyczą one drobnych spraw, takich jak obrona skrawka zieleni przed budującymi autostradę buldożerami. Ekolodzy rozwieszają transparenty, plakaty, zbierają podpisy pod petycjami, piszą listy do polityków i innych wpływowych ludzi.

WARTO WIEDZIEĆ!

Ekologia jest nauką zajmującą się związkami między organizmami żywymi, a środowiskiem, w którym one żyją. Bada także wzajemne zależności między poszczególnymi organizmami.

Opracowała: Aga Wiktorowicz (2005)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz